Nosač štapa zastavice predstavlja neophodan element nautičke palubne opreme. Svako plovilo koje je u upotrebi trebalo bi da ga poseduje.
Plovidba otvorenim vodama može predstavljati nezaboravno iskustvo, kojem se većina iskusnih nautičara iznova i iznova raduje s početkom proleća i leta. Sa druge strane, i osobe koje se tek upućuju u svet nautike, sasvim sigurno znaju važnost sigurne i bezbedne plovidbe.
Nijedna plovidba ne može biti potpuno bezbedna bez svih neophodnih elemenata – palubne i sigurnosne nautičke opreme. Kao što biste vodili računa da se na vašem plovnom sredstvu nađu sigurnosni prsluci, kolutovi za spasavanje, bokobrani i bove, tako morate obratiti pažnju i na druge, sitnije detalje. Upravo to su zastavice i nosači štapova zastavica.
Zašto se koriste zastave za obeležavanje plovila?
Zastavice se od davnina koriste za adekvatno obeležavanje plovila. One su prigodno sredstvo koje doprinosi izgledu vašeg plovila, ali ima i praktičnu namenu – služi da se vaše plovilo razlikuje od ostalih u blizini.
Njihova uloga u istoriji pomorskog ratovanja čini njihovo otkriće još zanimljivijim. Nautičke zastave su prvobitno korišćene u drevnim vojnim susretima gde su zastave signalizirale drugim članovima flote da preduzmu određene akcije. Rane komunikacije sa zastavom bile su ograničene. Vekovima, pre radija i sonara, one su bile jedini način da se komunicira, podstakne ili istražuje plovilo koja prolazi ili dolazi u susret.
Signalne kodeks zastavice se koriste u međunarodno priznatom sistemu, koji uključuje 26 kvadratnih zastavica koje prikazuju slova abecede, brojeve i slično.
Kao što bi se očekivalo, na moru se može lako razlikovati samo nekoliko boja. Njihova vidljivost je presudna, a primarne boje crvena, plava, žuta, crna i bela su najuočljivije izdaleka. Kombinacija ovih boja je pažljivo osmišljena. Primetićete, radi jasnoće, dostupne zastave su ili crveno-bele, žute i plave, plavo-bele ili crno-bele. Održavanje kontrasta bilo je ključno za delotvornost na stotinama, ako ne i hiljadama milja od obale.
Ipak, postojala je potreba da se razvije kod koji bi funkcionisao u međunarodnim vodama, između stranih vlada i plovila. Stoga su uvedeni Međunarodni kodni signali (ICS).
Međunarodni kodni signali – Šta znače znaci koje vidite na signalnim zastavicama?
Ukoliko ste ikada imali prilike da vidite signalne kodeks zastavice, znate da dolaze u različitim oblicima, bojama i sa različitim znacima. Međutim, da li znate šta one zapravo govore?
Nautički signalni kodovi koriste se za komunikaciju, radi izbegavanja potencijalnih nepoželjnih situacija i nepogoda na otvorenim vodama.
Na slici ispod možete videti signalne kodove, a mi vam objašnjavamo šta oni zapravo i znače.
A: Alfa – ronilac dole; odmaknite se
B: Bravo – nošenje opasnog tereta
C: Čarli – da
D: Delta – držite se podalje
E: Eho – promena kursa na desnu stranu
F: Fokstrot – havarisan sam
G: Golf – želim peljara – pilota
H: Hotel – pilot na brodu
I: Indija – menjam kurs u levo
J: Julija – požar, čuvajte se
K: Kilo – želim da komuniciram sa tobom
L: Lima – odmah zaustavite svoj brod
M: Majk – moj brod je zaustavljen
N: Novembar – Ne
O: Oskar – čovek u moru
P: Tata – brod će isploviti
Q: Kvebek – tražim besplatan prolaz
R: Romeo – put je slobodan, možete proći
S: Sijera – punom snagom krećem krmom
T: Tango – drži se podalje
U: Uniforma – idete u opasnost
V: Viktor – potrebna je pomoć
W: Viski – potrebna je medicinska pomoć
X: Rendgen – zaustavite svoju nameru
Y: Yankee – vučem sidro
Z: Zulu – Treba mi tegljač.
Zašto vam je neophodan nosač štapa zastavice?
Kako bi vaša zastavica bila vidljiva i uvek u ispravnom položaju, morate posedovati nosač štapa zastavice. Vidljivost zastave ili zastavica je veoma važna, za vašu potpunu sigurnost.
Najkvalitetnije nosače zastavica možete pronaći u širokom asortimanu prodavnice Tehnonautika.
Naša prodavnica nudi vam i ostalu nautičku opremu, koja se mora pronaći na vašem brodu, jahti, čamcu ili drugom plovilu u svako doba dana ili noći.
Posetite naš online shop ili prodajni objekat i pronađite sve neophodno za buduću avanturu na vodi!