Antialgin za čamce je jedan od najvažnijih delova za održavanje vašeg plovila, jer bi se u suprotnom vaše plovilo vremenom moglo oštetiti.
Nautičari dobro znaju koliko su antialgini važni za zaštitu plovila. Bilo kakva priprema plovila za proleće ne može da se zamisli bez ovog koraka.
Ukoliko niste imali običaj da ih do sada primenjujete – verujemo da ćete nakon ovog teksta to sigurno početi.
Evo šta sve treba da znate o antialginima.
Šta je zapravo antialgin za čamce?
Boja protiv obrastanja, odnosno antilagini, jesu specijalizovana vrsta premaza koji se nanosi na trupove čamaca kako bi se sprečilo nakupljanje morskih organizama – kao što su školjke, alge i mekušci – na potopljenim površinama.
Ovi organizmi se vremenom mogu zakačiti za trup vašeg plovila, stvarajući otpor i smanjujući performanse istog. Pored toga, rast ovih organizama može dovesti do korozije i drugih oštećenja vašeg plovila.
Antialgin za čamce je vrsta zaštitnog premaza koji obično sadrži biocide ili druge hemikalije koje su toksične za morske organizme. Kada se čamac kreće kroz vodu, boja oslobađa ove hemikalije – stvarajući toksično okruženje koje sprečava vezivanje i obrastanje ovih organizama.
Koje su prednosti antialgina?
Antialgini će zaštititi vaš čamac, ali i vaš novčanik! Kao što smo pomenuli, antivegetacija sprečava nakupljanje morskih organizama na trupu vašeg plovila – stvarajući otpor i smanjujući njegovu brzinu, čime se povećava vaš račun za gorivo.
Antialgin za čamce pomaže u održavanju glatkog, čistog trupa, optimizujući performanse vašeg plovila i ekonomičnost upotrebe goriva. Pridružene prednosti su i produženi intervali između servisiranja plovila i niži računi za održavanje plovila.
Antialgini definitivno smanjuju učestalost čišćenja i održavanja vašeg plovila. Kada ih ne biste koristili, morali biste češće da čistite i uklanjate obraštajuće organizme – što dovodi do povećanih troškova održavanja i zastoja u korišćenju plovila.
Kako se nanosi antialgin za čamce?
Kada je u pitanju nanošenje antialgina, priprema je od najveće važnosti. U suprotnom, sam proces nanošenja zaštitnog premaza može biti opasan ako ne preduzmete odgovarajuće mere predostrožnosti!
Pre svega, ovo treba izvoditi u dobro provetrenom prostoru i obavezno morate nositi odgovarajuću ličnu zaštitnu opremu (maska koja pokriva i nos i usta, zaštita očiju, rukavice od nitrila i kombinezon).
Kada treba naneti antialgine?
Ovo zavisi od različitih faktora, uključujući vrstu premaza koji se koristi, klimatske uslove u vašem regionu i specifične potrebe vašeg plovila.
U idealnom slučaju, antialgine treba naneti neposredno pre plovidbe i u sklopu farbanja plovila. Ovo osigurava da je zaštitni premaz svež i efikasan kada je vaš čamac izložen vodi.
Ako je moguće, nanesite boju u roku od nekoliko dana ili nedelja pre same plovidbe – kako biste sveli na minimum vreme kada je trup izložen potencijalnom zagađivanju.
Učestalost nanošenja antialgina zavisi od različitih faktora, uključujući vrstu boje koja se koristi, lokalne uslove okoline i učestalost upotrebe vašeg čamca. Uobičajena praksa je nanošenje svake godine, ali u nekim slučajevima na svake dve godine može biti dovoljno.
Gde možete da kupite ovaj zaštitni premaz za svoje plovilo?
Moderna i bogato opremljena prodavnica nautičke opreme Tehnonautika može da vam ponudi najveći izbor kvalitetnih prajmera, antialgina i završnih premaza za plovilo.
Naš asortiman opreme za plovila će sigurno zadovoljiti sve vaše potrebe za opremanjem vašeg “ljubimca“ i za uživanje u predstojećoj plovidbi.
Budite slobodni da nas kontaktirate kako biste saznali sve što vas zanima na ovu temu.
Tehnonautika – Zaštita plovila pre svega!